Dzisiaj jest: czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Drukuj

Aktualności

. Pieśni Maryjne rozbrzmiały w lubaczowskim Sanktuarium

15-10-2015, Powiatowe Centrum Kultury

Centrum Kulturalne w Przemyślu, Starosta Lubaczowski, Parafia Konkatedralna w Lubaczowie i  Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie 11 października już po raz  czwarty  zaprosili na Międzywojewódzki Przegląd Chórów - Pieśni Maryjne w Lubaczowie. W tym roku do przeglądu zgłosiło się 8 chórów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przemyskiej i rzeszowskiej. Jury dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznało Sanockiemu Zespołowi Woklanemu "Soul" i Przemyskiemu Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.

 

Przegląd ma charakter konkursu i skierowany jest do chórów działających na terenie archidiecezji przemyskiej oraz diecezji: zamojsko-lubaczowskiej i rzeszowskiej. Celem imprezy jest prezentacja osiągnięć chórów amatorskich, wymiana doświadczeń oraz pielęgnowanie tradycji śpiewania utworów o tematyce maryjnej. Inicjatywa zrodziła się 4 lata temu z potrzeby serca, by pokazać,jak żywe są tradycje chóralne w poszczególnych miejscowościach,a także by umożliwić pasjonatom śpiewu konfrontacje z innymi chórami.

 

Nieprzypadkowo wybrano też miejsce przeglądu- Sanktuarium w Lubaczowie, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Katedry we Lwowie, przed którym król Jan Kazimierz składał swoje śluby i gdzie śpiew chóralny wyjątkowo wysławia Oblicze Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej.

 

Tegoroczne przesłuchania poprzedziła  msza św. o godz.13:00 w Konkatedrze. Nabożeństwu  przewodniczył bp.Mariusz Leszczyński. Prezentacje konkursowe otworzył o godz.14:00 w Sanktuarium Chór „Canon” z Białobrzegów (Dyrygent: Sylwia Wojnar). Przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej zaśpiewały także: Chór „Michael” z Kańczugi (dyrygent: Hubert Hadro), Chór „Camerata” z Soniny (dyrygent: Ewa Drewniak), Chór Mieszany „Pasjonata” z Komarowa   (dyrygent: Janusz Bogatko), Chór Parafialny św. Józefa  z Muniny (dyrygent: Rafał Brudek),  Kameralny Chór Męski z Markowej (dyrygent: Zdzisław Magoń),  Sanocki Zespół Wokalny SOUL z Sanoka (dyrygent: Monika Brewczak) i  Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu (dyrygent: Andrzej Guran).

 

Występom przysłuchiwało się jury w składzie: ks. dr Mieczysław Gniady (Instytut Muzyki Sakralnej – Przemyśl), prof. Elżbieta Krzemińska (UMCS – Lublin) i ks. Witold Batycki (Szkoła Muzyki Kościelnej w Zamościu). Pierwsze miejsce równorzędnie wyśpiewały Sanocki Zespół Wokalny "Soul" i Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Dwie równorzędne drugie nagrody trafiły do chórów: "Canon" z Białobrzegów i "Michael" z Kańczugi. Trzecie miejsce zajął Chór Parafialny św.Józefa z Muniny. Wyróżnienia przyznano Kameralnemu Chórowi Męskiemu z Markowej, chórowi "Camerata" z Soniny i "Pasjonata" z Komarowa.

 

Konkurs zakończyło wspólne wykonanie przez wszystkie chóry utworu "Gwiazdo śliczna Miasta Lwowa", występ tercetu bandurzystek "Oriana" z Tarnopola oraz ogłoszenie werdyktu, rozdanie nagród i występ laureata głównej nagrody.

Nagrody w konkursie ufundowali: Starosta Powiatu Lubaczowskiego Józef Michalik, Burmistrz miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Parafia Konkatedralna w Lubaczowie. Przegląd prowadził ks. Rafał Szarzyński z Parafii Konkatedralnej w Lubaczowie.

 

Film TV Lubaczów:

 

 

 

Iwona Buczko/Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Fot.A.Magura/KRZ

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna