Dzisiaj jest: wtorek, 24 kwietnia 2018
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Drukuj

Aktualności

. Prezentacja Muzeum Kresów w Lubaczowie na konferencji „Culture in motion” w Brukseli

16-01-2009,

 W dniu 12 grudnia 2008 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli,   miała miejsce konferencja dotycząca podsumowania działalności programu Kultura 2000. Pierwsza tego typu  w siedmioletniej historii programu międzynarodowa konferencja, zgromadziła  ponad 600 osób z całego świata.

  Konferencja dała okazję do wymiany doświadczeń w pracy nad realizowanymi projektami w oparciu o prezentacje najbardziej wartościowych programów zrealizowanych  w ramach Kultura 2000. Jednym z celów spotkania było również nawiązanie kontaktów pomiędzy uczestnikami, w oparciu o które powstaną nowe idee i  projekty w następnych edycjach programu.
 Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca 35 najciekawszych projektów. Wśród projektów wybranych do prezentacji znalazł się projekt Cult Rural, którego współorganizatorem jest Muzeum Kresów w Lubaczowie. W konferencji w Brukseli z tego tytułu uczestniczyli mgr Stanisław Piotr Makara dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz mgr Barbara Woch zastępca dyrektora. Było to duże wyróżnienie i sukces lubaczowskiego muzeum.
  Program Cult Rural jest trzyletnim programem z dziedziny Dziedzictwa kulturowego, którego liderem jest Sverige Hembygdsforbund (Swedish Local Heritage Federation) a współorganizatorami - "Euracademy Association": The European Academy for Sustainable Rural Development (GR) ,  Association Francaise des Musees d'Agriculture et du Patrimoine Rural (AFMA) (FR),  Institute  of Bio – Meteorology , National Research Council of Italy (IT), Hungarian Open Air Museum (HU), National History Museum (BG),  PRISMA Centre for Development Studies (Gr), Muzeum Kresów w Lubaczowie (PL).
 Zadaniem programu Cult Rural są działania mające na celu promocję i zachowanie wiejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez wyminę doświadczeń z instytucjami kultury z krajów  Unii Europejskiej a także  nawiązanie współpracy instytucji kultury na poziomie europejskim.
  W ramach projektu prowadzone są prace badawcze w zakresie wiejskiego dziedzictwa kulturowego, przygotowywane wydawnictwa  oraz trzy tematyczne wystawy. Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu przygotowało wspólnie z Narodowym Muzeum Historycznym w Sofii (BG) oraz Euracademy Association" z Aten (GR) wystawę „Wspólne korzenie europejskiego dziedzictwa wiejskiego”, której otwarcie miało miejsce w 18 maja Lubaczowie, 2008 roku, 10 października w Sofii 2008 roku oraz 10 stycznia 2009r w Komotini w Grecji.  Jedno ze zdjęć z lubaczowskiej wystawy umieszczone zostało w broszurze informacyjnej konferencji „Culture in motion”.

Polecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna