Dzisiaj jest: sobota, 15 maja 2021
Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
Drukuj

Aktualności

. XIII Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza

05-06-2012, Powiatowe Centrum Kultury

W niedzielę 3 czerwca w Lubaczowie odbył się XIII Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza oraz Powiatowe Święto Ludowe.

Przegląd rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Konkatedrze, której przewodniczył  W-ce Dziekan Czesław Gołdyn a homilię wygłosił ks. Józef Dudek - diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.

Z okazji święta ludowego Poseł Mieczysław Kasprzak wręczył medale pamiątkowe za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa, które otrzymali:

•    Pan Jan Rokosz, zam. Oleszyce
•    Odznaczeniem Złota Koniczynka zostali wyróżnieni:
1.    Bogusława Kowal, zam Oleszyce
2.    Mirosław Karapyta - Marszałek Województwa Podkarpackiego

W ramach Przeglądu odbyły się trzy konkursy: Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Konkurs Sztuki Ludowej oraz Konkurs Kulinarny.

Na tegorocznym przeglądzie wystąpiły  zespoły taneczne i kapele śpiewacze z województwa podkarpackiego, lubelskiego i z Ukrainy. Jury Przeglądu w składzie Alina Kudyba, Dorota Ludwiczuk, Stanisława Kowalska i Barbara Łuczkowska przyznało: I miejsce dla Zespołu Śpiewaczego „Lawenda” ze Śmólska (gm. Biłgoraj),  drugie miejsce dla Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa, a trzecie miejsce zajęła Kapela Ludowa „Horlica” z Ukrainy.

Poziom programów prezentowanych przez zespoły na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lubaczowie był bardzo wysoki i wyrównany. Zdecydowana większość zespołów przedstawiła repertuar zgodny z tradycją swojego regionu. Niektóre sięgnęły do archaicznego zespołu pieśni obrzędowych. Grupy taneczne wykonywały tańce zgodne z tradycją.

W ramach przeglądu odbyła się również degustacja wyrobów regionalnych staropolskiej kuchni charakterystycznej dla rejonu pogranicza, przygotowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Jury konkursu w składzie Bartłomiej Wojtowicz, Stefania Sierkowska, Władysława Wróbel przyznało: I miejsce dla KGW w Żmijowiskach za potrawę „Kapusta włoska faszerowana mięsem w sosie pomidorowym”, II miejsce dla KG z Oleszyc za potrawę „Żeberka mojej babuni, kotleciki z fasoli Jaś z surówką”, a III miejsce przypadło KG Narol za „Wiejskie gołąbki ze skwarkami”. Wyróżnienie specjalne otrzymały: KGW Stare Oleszyce za „Pieczony schab nadziewany morelą z ziemniakami i surówką”, oraz KGW Skolin za „Zupę szczawiową i chleb
z pokrzywą”.

W konkursie Przeglądu Sztuki Ludowej udział wzięli Artyści Ludowi z terenu powiatu lubaczowskiego, prezentując wyroby regionalne min: rzeźby w drewnie, wyroby z wikliny, bukiety z bibuły, hafty, stroiki z suszonych kwiatów, wyroby ze słomy, wyroby z  ręcznie malowanej ceramiki, wyroby z tkaniny, malarstwo.

Konkurs podzielony został na trzy kategorie: Malarstwo, Rękodzielnictwo, Rzeźba. Jury w osobach: Damian Drąg, Janusz Mazur, Barbara Kubrak nagrodziło odpowiednio: Helenę Baran, Władysławę Osiewicz-Rybę i Józefa Lewkowicza. Pozostali twórcy otrzymali wyróżnienia. Wszystkie wystawiane prace prezentowały wyskoki kunszt artystyczny.

Organizatorami uroczystości byli: Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Burmistrz Miasta Lubaczowa Maria Magoń, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej Marek Małecki, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat honorowy nad Przeglądem objął: Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta.

Monika Buczek, PCKPolecamy

Realizacja: ideo.
Powered by: Edito CMS
Copyright. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 2007.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Polityka cookies
wstecz góra główna